Upamiętniono nieznaną ofiarę Marszu Śmierci narodowości żydowskiej. Kobieta zmarła w styczniu 1945 r. podczas tzw. Marszu Śmierci, do którego niemiecki okupant zmusił około 800 więźniarek z podobozów w Potrzebowie koło Sławy.
Dokładna lokalizacja pochówku była możliwa dzięki pracom przeprowadzonym przez Fundację Zapomniane. Grób został wpisany do ewidencji grobów wojennych, a w jego miejscu stanęła symboliczna macewa 🕯️
W uroczystościach wzięli udział m. in.
- Pan dr Mateusz Szpytma Zastępca Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej,
- Pan Abraham Hayman – z Synagogi Nożyków w Warszawie, w zastępstwie Naczelnego Rabina Polski Michaela Schudricha,
- ks. kanonik Sławomir Majchrzak – reprezentujący Arcybiskupa Poznańskiego,
- Pan prof. UAM dr hab. Rafał Reczek – Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu,
- Pani Alicja Kobus – Przewodnicząca Gminy Żydowskiej w Poznaniu.
Filie podobozowe Bänish Vorwerk i Neue Vorwerk należały do podobozu Schlesiersee, funkcjonującego w ramach systemu obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. Zadaniem więźniarek było kopanie rowów przeciwczołgowych. Były to przeważnie Żydówki narodowości polskiej, czeskiej, węgierskiej, słowackiej, holenderskiej i belgijskiej. 20 stycznia 1945 r. rozpoczęto przygotowania do ewakuacji, która rozpoczęła trwający 3 miesiące marsz, w ciągu którego więźniarki przeszły trasę około 800 km do czeskich Volar. Po drodze przechodziły przez inne obozy, z których dołączały do nich kolejne więźniarki. Te, które nie mogły iść dalej, były rozstrzeliwane na miejscu lub w zbiorowych egzekucjach podczas postojów. Trasa marszu usiana jest licznymi mogiłami oraz pomnikami na miejscach egzekucji.
Szerszy rys historyczny znajduje się na naszej stronie internetowej 🌐
Wiadomość pochodzi ze strony https://wolsztyn.pl/aktualnosc,4967.html
4 odpowiedzi